Структурні підрозділи

Експрес-інформація "Шана мудрості і досвіду"

Дата проведення: 
02.10.2018 - 14:30 до 18:00

До Міжнародного дня людей похилого віку Броварська міська бібліотека презентує електронну експрес-інформацію "Шана мудрості і досвіду"
Аби «осінь життя» якомога довше тішила літніх людей теплом, яскравими барвами, радувала мудрістю прожитих років, міські та районні територіальні центри соціального обслуговування активно впроваджують нові форми та методи соціальної роботи та розширюють спектр послуг у громадах, аби ефективніше долучати до активного суспільного життя місцевих мешканців – як тих, які залишилися самотніми чи потрапили в скрутні життєві обставини, так і тих, які вийшовши на заслужений відпочинок, зберегли «порох у порохівницях».
Нерідко одинокі люди похилого віку опиняються у скрутному становищі, коли подбати про них нікому, навіть за наявності дітей. Постає серйозне запитання: чи можуть ці самотні люди розраховувати на допомогу держави?. Відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» державні та комунальні установи й заклади надають безоплатні соціальні послуги тим громадянам , які не здатні до самообслуговування у зв’язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю та не мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу. Іншим особам соціальні послуги надаються за плату.
Виняток зроблено тільки для тих, чиї рідні самі належать до категорії малозабезпечених й отримують державну соціальну допомогу у визначеному в законодавстві порядку або залежні від психоактивних речовин, алкоголю чи перебувають у місцях позбавлення волі.
Надання людям соціальних послуг у нашій державі займається доволі розгалужена мережа установ, закладів та організацій. Це територіальні центри, інтернатні установи або центри соціальної адаптації, заклади для бездомних людей тощо. Усі вони згідно з Бюджетним кодексом України, фінансуються з місцевих бюджетів та діють відповідно до типових положень. Такі заклади є майже в кожному місті, принаймні якщо звернутися в орган місцевого самоврядування, там підкажуть адресу і, якщо матимуть змогу, нададуть допомогу. Перелік соціальних послуг:
Перелік, умови та порядок здійснення
соціального обслуговування (надання соціальних
послуг) стаціонарним відділенням для постійного
або тимчасового проживання територіального центру

Стаціонарне відділення для постійного або тимчасового проживання територіального центру утворюється для обслуговування не менш як 10 і не більш як 50 одиноких громадян, до якого на постійне або тимчасове проживання, повне державне утримання безоплатно приймаються одинокі громадяни похилого віку, інваліди (які досягли 18-річного віку), хворі (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більш як чотири місяці), які відповідно до висновку лікарсько-консультаційної комісії закладу охорони здоров’я за станом здоров’я не здатні до самообслуговування, потребують постійного стороннього догляду та допомоги, соціально-побутових, соціально-медичних та інших соціальних послуг.
У стаціонарному відділенні громадяни перебувають на повному державному утриманні, одержують необхідні їм соціальні послуги та відповідно до встановлених норм забезпечуються:
1) житлом, одягом, взуттям, постільною білизною, м’яким і твердим інвентарем і столовим посудом;
2) раціональним чотириразовим харчуванням, у тому числі з урахуванням віку і стану здоров’я, у межах натуральних норм харчування, передбачених для мешканців інтернатних установ;
3) цілодобовим медичним обслуговуванням;
4) слуховими апаратами, окулярами, протезно-ортопедичними виробами, засобами пересування (крім моторизованих), медикаментами відповідно до медичного висновку;
5) комунально-побутовим обслуговуванням (опалення, освітлення, радіофікація, тепло-, водопостачання тощо).
Одиноким пенсіонерам, які перебувають у стаціонарному відділенні, пенсія виплачується у встановленому законодавством порядку.
За наявності вільних місць до стаціонарного відділення на загальних умовах строком до чотирьох місяців можуть прийматися одинокі громадяни похилого віку, інваліди (які досягли 18-річного віку), хворі (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більш як чотири місяці), які тимчасово втратили здатність до самообслуговування, потребують постійного стороннього догляду, соціально-медичного обслуговування.
Право на позачергове влаштування до стаціонарного відділення мають одинокі ветерани війни, особи, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, жертви нацистських переслідувань, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до 1, 2 і 3 категорій, у разі, коли вони не здатні до самообслуговування, потребують постійного стороннього догляду та соціально-медичного обслуговування.
Одинокі ветерани праці, самотні громадяни похилого віку та члени сімей загиблих військовослужбовців мають переважне право на влаштування до стаціонарного відділення.
Громадяни, які уклали договір довічного утримання (догляду), до стаціонарного відділення не приймаються.
До стаціонарного відділення громадяни приймаються за направленням (путівкою) управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання. Направлення (путівка) видається на підставі письмової заяви громадянина, паспорта, висновку лікарсько-консультаційної комісії закладу охорони здоров’я про не здатність його до самообслуговування та потребу в постійному сторонньому догляді та допомозі.
В Україні працює 2 тис. закладів та установ які обслуговують (надають соціальні послуги) понад 3 млн .осіб, зокрема:
667 територіальних центрів обслуговування, які обслуговують близько 1,38млн.осіб;
111 закладів для бездомних осіб, що відбули покарання у вигляді обмеження волі чи позбавлення волі на певний строк, які обслуговують 23.3 тис. осіб; 
287 інтернатних закладів системи соціального захисту населення, що обслуговують 46.3 тис.осіб.
Нашому місту є чим гордитися. В 2017 році Броварський міський територіальний центр соціального обслуговування відсвяткував своє 20-річчя. Територіальний центр сьогодні опікується близько двома тисячами самотніх, одиноких людей, інвалідів. У штаті – 72 працівники. Зайшовши до приміщення відчуваєш затишок. Світлі, чисті із сучасним ремонтом приміщення, зручні м’які меблі, привітний персонал. Нині Броварський територіальний центр соціального обслуговування – один з кращих в області за всіма показниками (всього на Київщині їх 35).
Україна займає перше місце в світі з поширення депресії серед людей похилого віку. На думку експертів, профілактика депресій – це участь у навчальному процесі, що допомагає людині похилого віку крокувати в ногу з часом, тренувати пам'ять, розвивати інтелект, і, взагалі, не бути самотньою. Для цього в нашому місті створено Університет третього віку. Це велика підтримка і турбота про людей похилого віку, яка допомагає літнім людям відчути себе потрібними, а головне, любити і цінувати себе в будь-якому віці.
Ознайомитися з даною інформацією (не в електронному вигляді) можна в читальній залі Броварської міської бібліотеки.