Структурні підрозділи

«Дивосвіт рідної природи»: огляд періодики для юнацтва до Дня довкілля.

Дата проведення: 
19.04.2019 - 11:00
До Дня довкілля,Броварська міська бібліотека підготувала інформаційне повідомлення для юнацтва «Дивосвіт рідної природи»
В Україні є чимало дивовижних природних комплексів та об’єктів які потребують неабиякого догляду та уваги. Адже вони мають особливу природоохоронну, наукову та естетичну цінність. Завдяки таким місцям забезпечується збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу та підтримання загального екологічного балансу. На території України налічується 19 природних заповідників. І сьогодні нагадаємо вам про найвідоміші з них.
3 квітня, сто років тому, біосферний заповідник «Асканію-Нову» оголошено заповідником. Це не лише одне з семи чудес України, але й найстаріша степова цілина у світі. Повна ізоляція від сільськогосподарської, промислової та будівельної діяльності посприяла збереженню первозданної природи, що залишається такою ж, як і сотні років тому.
«Асканія-Нова» - найбільший заповідник України був заснований на території сучасної Херсонщини німецьким поміщиком Фрідріхом Фальц-Фейном в 1898 році . Історія заснування заповідника «Асканія-Нова» розпочалася в другій половині XIX століття. Тоді ще юний Фрідріх Едуардович почав створювати перші вольєри для птахів і звірів. Все своє життя він присвятив Асканії-Новій.
Цей найстаріший у країні біосферний заповідник розташований у Херсонській області на лівому березі нижнього Дніпра серед степових просторів Таврії площа якого становить 33 307, 6 га, з них 11 059 га – «абсолютно заповідні» 
Цікаво, що він належить до категорії «Сто великих заповідників і парків» світу. Тут мешкає 1 155 видів членистоногих, 7 видів земноводних та плазунів, 18 видів ссавців, понад 270 видів птахів, з яких 107 залишаються тут на гніздування. Тут ростуть 478 вищих рослин. У заповіднику виявлено 6 видів судинних рослин з Червоної книги МСОП, 9 видів з Європейської Червоної книги, 20 з Червоної книги України, 2 з Бернської конвенції.
У заповіднику близько 800 різновидів диких копитних. Саме тут уперше серед світових заказників з’явилися кінь Пржевальського, зеброїди, зубробізони та інші гібриди. А ще на території заповідника можна побачити унікальних тварин, а саме: африканських буйволів, індійських антилоп, теплолюбних бантенгів, ситатунг, шотландських поні, імпал, куланів, винторогих козлів, баранів, лам, верблюдів ,сухоносів та ін. На території заповідника розташовані зоологічний та дендрологічний парки.
Щоб побачити ще один мальовничий край природи, потрібно вирушити на схід Тернопільської області. Там розташований заповідник «Медобори» у межах Гусятинського і Підволочиського районів у селі Гримайлів. Це територія унікального геологічного утворення – Товтр, залишки давнього бар’єрного рифу, що сформувався понад 25 мільйонів років тому. Товтри є унікальною пам’яткою природи не тільки Поділля, а й Європи. Назву місцина отримала завдяки медоносним рослинам, які збереглися і до нині. Значна частина території заповідника (93%) вкрита дубово-грабовими, дубово-буковими лісами. Флора заповідника нараховує близько 1000 видів рослин. До Української Червоної книги занесено 44 види рослин, до Європейського Червоного списку – 6 видів рослин.
Із фауни виявлено понад 250 видів комах, з яких 22 б, 11 – земноводних, 7 -плазунів. Ссавці у заповіднику предзанесено до Червоної книги України. Із хребетних виявлено 9 видів риставлені 47 видами. Із великих звірів – сарна європейська, свиня дика, лисиця, барсук, горностай, олень, косулі, куниці. 
Якщо зазирнути в тенета історії, варто пригадати, що у X-XIII століттях у цій місцевості був збручанський культовий центр, один із останніх осередків язичництва у Київській Русі.
Заповідник багатий на історико-культурні об’єкти: геологічне відшарування Товтрової гряди у Сліпому Яру, карстові печери, язичницькі городища біля гір Звенигород, Говда, Бохіт. Також тут тече річка Збруч, на правому березі якої є джерело «Гліцеринова вода», а навпроти нього - джерело «Збручанської нафтусі». Тож недарма цей заповідник називають лікувальною скарбницею.
«Дунайський біосферний заповідник» - самостійна природоохоронна та науково-дослідна установа. Більша частина території Дунайського біосферного заповідника розташована у північно – східній частині дельти Дунаю в межах України в околицях Одеської області. Загальна площа його разом з протоками та внутрішніми водоймами, 2-х км. смугою акваторії Чорного моря становить 50 252, 9 га.
Рішенням ЮНЕСКО від 2 лютого 1999 р. Дунайський біосферний заповідник включено до світової мережі біосферних заповідників у складі румунсько-українського біосферного резервату «Дельта Дунаю», завдяки чому одна з найбільших дельт світу стала практично повністю заповідною. Флора заповідника нараховує близько 950 видів рослин, 16 видів рослин занесено до Червоної книги України. Основним компонентом рослинного покрову є болотна рослинність, яка займає більшу половину території. 
Лісова рослинність заповідної території – це різні види верб. Більшість з них – верба біла, верба ламка. На території заповідника відомо 38 видів грибів. Фауна по кількості видів в дельті Дунаю є чи не найбільшим місцем у Європі. Відомо 1937 видів комах, серед яких 40 занесено до Червоної книги України, 107 видів риб, 7 з яких занесено до Європейського Червоного списку та 15 видів до Червоної книги України.
Ссавці представлені 45 видами, серед яких 7 занесено до Європейського Червоного списку та 19 – до Червоної книги України. Серед них норка, кіт лісовий. Список птахів що занесені до Червоної книги України складає 68 видів, до Європейського Червоного списку – 11; 287 видів охороняється Бернською, 153 – Бонською, 44 – Вашингтонською конвенціями.
Унікальність заповідника полягає в тому, що тут розташована Кілійська дельта, наймолодша і найдинамічніша ділянка однієї з найбільших у світі дельт – дунайської.
Завдяки тому, що на територіях заповідників є рідкісні та зникаючі види тварин та рослин, наша планета має унікальну можливість відновлювати у природі ті види, які перебувають на межі вимирання. 
Бережіть природу, адже нас багато, а вона одна. Якщо кожен з нас біля себе, свого двору і будинку буде дотримуватись чистоти і порядку наше довкілля принесе нам тільки задоволення: свіже повітря, чисті двори і вулиці, парки і сквери де приємно провести час.
Інформацію нашого огляду взято з журналу «Шкільна бібліотека» № 6 за 2018 рік та № 3 за 2019 рік.